Tester Oprogramowania jak zacząć?


 

Testowanie oprogramowania stanowi nieodzowny element zarządzania jakością w procesie wytwarzania oprogramowania.

Zawód testera oprogramowania, w ostatnich latach, zdecydowanie zyskała na znaczeniu i zalicza się do najbardziej dynamicznie rozwijających się zawodów na rynku pracy.

Wiele osób rozważa przebranżowienie się na testera stąd często pojawiające się pytania – „Jak zacząć ?” Niejednokrotnie usłyszaną odpowiedzią będzie  – „to zależy…” gdyż nie ma jednoznacznej  odpowiedzi na pytanie” Tester oprogramowania – jak zacząć?”.

Zastanawiając się o przebranżowieniu zadajesz sobie pewnie też pytanie o predyspozycje testera oprogramowania, a jeśli jesteś już po 40-tce dodatkowo nasuwa się pytanie czy tester oprogramowania po 40-tce będzie w stanie konkurować z „młodzieżą”.

Tester oprogramowania po 40  jest tak wino – im starszy tym cenniejszy. Dobry tester oprogramowania to doświadczony tester, z długim stażem ale kiedyś i ten po 40-tce musi zacząć.   Będąc jednak po 40-tce posiada się zapewne bogate doświadczenie zawodowe, które jest dużym atutem w pracy testera oprogramowania.
O predyspozycjach testera oprogramowania można pisać książki. Ujmę to w skrócie – kandydatowi na testera oprogramowania na pewno nie będą przeszkadzać takie cechy jak: asertywność, otwartość, cierpliwość, dokładność, komunikatywność.

W sieci Internet można znaleźć wiele informacji fachowych, mniej fachowych oraz tych mało przydatnych. Nie zrażaj się opiniami, że tester oprogramowania bez doświadczenia mało zarabia albo, że nie może znaleźć pracy. Na chłodno podejdź również do opinii, że każdy tester oprogramowania zarabia górę pieniędzy, a w ofertach pracy może przebierać. Zarobki testera oprogramowania są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników.

Wracając do pytania „Tester oprogramowania od czego zacząć”.

Odpowiem, że nie ma prostej i skutecznej recepty. Podam od czego ja bym zaczął gdybym chciał rozpoczynać dziś karierę testera oprogramowania po 40.

Na pewno odwiedziłbym stronę Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych (link: https://sjsi.org). Sprawdziłbym w jakim celu została powołane zrzeszenie międzynarodowe ISTQB (International Software Testing Qualifications Board).

Na stronie SJSI (link https://sjsi.org/ist-qb/do-pobrania/ można znaleźć pełne informacje jak zostać testerem oprogramowania oraz zapoznać się z najnowszymi materiałami szkoleniowymi na testera oprogramowania wraz  z najnowszym sylabusem. Dzięki sylabusowi poznasz zakres egzaminu ISTQB.

Tester oprogramowania: jak zacząć? Przede wszystkim przygotować się samodzielnie lub na odpłatnym szkoleniu do egzaminu ISTQB Certyfikowany Tester Poziom Podstawowy.

Dysponując jakimś budżetem zaopatrzyłbym się w literaturę fachową.  Z literatury poleciłbym coś z autorstwa Karoliny Zmitrowicz i Adama Romana, np.:

 

Następnie sprawdziłbym dostępność kursów na testera oprogramowania.

Wziąłbym pod uwagę kurs podstawy obejmujący zakres materiału z Sylabusa ISTQB z przewagą zajęć praktycznych.  Nie każdemu zalecałbym od razu podejście do egzaminu na Certyfikowanego Testera Oprogramowania ISTQB. Oczywiście szukając pracy łatwiej jest zwrócić uwagę swoim CV, mając wpisane  „Posiadam certyfikat ISTQB”, ale należy również pamiętać, że rozmowa rekrutacyjna zweryfikuje wiedzę.

Wśród kursów „Tester oprogramowana” zasługuje kilka na uwagę prowadzonych przez Codefia Sp. z  o.o.

Osobiście polecam kurs „Tester Oprogramowania – jak zacząć? Tester manualny.”